De Mono vs De Mono: W poszukiwaniu informacji (część pierwsza)

Zaczęło się od tego, że chciałem napisać prosty tekst o zespole De Mono, który obecnie gra na koncertach w dwóch całkiem różnych składach. Strona na Wikipedii wygląda niepozornie i trochę miesza w głowie, a to, na co zwróciłem największą uwagę, to brak wizualnego przedstawienia obecności w zespole różnych osób na przestrzeni lat. Mając za sobą stworzenie już jednej infografiki na Wikipedię - postanowiłem podjąć kolejne wyzwanie. Byłem przekonany, że wszystkie dane dostanę na tacy i będzie to kwestia jedynie przerobienia tego na formę graficzną. Jak bardzo się wtedy myliłem...

Nie wyprzedzajmy jednak faktów. Do wykonania projektu postanowiłem użyć LibreOffice Calc. Niektórym może się to wydawać niekoniecznie odpowiednim narzędziem do wykonania infografiki, ale dla mnie było idealne. Tak naprawdę musiałem stworzyć tabelę, gdzie wiersze były nazwiskami, a kolumny kolejnymi latami.

Wikipedia - Początek

W pierwszej kolejności chciałem oprzeć się na tekście z Wikipedii, dopiero później ewentualnie sprawdzić dodatkowo jakieś fakty. No to zaczynamy - zespół został założony przez trzech muzyków. Są wypisane nazwiska i wykonywane funkcje. Rozpoczynam tworzenie osi czasu z informacjami:

- start pod nazwą Mono,
- Marek Kościkiewicz (gitara) od 1984 roku,
- Piotr Kubiaczyk (gitara basowa) od 1984 roku,
- Dariusz Krupicz (perkusja) od 1984 roku.

Trzy lata później skład zespołu został uzupełniony o kolejnych muzyków i ponownie dostajemy komplet danych. Swoją drogą w encyklopedycznym wpisie chyba powinny być konkretne daty, a nie “ileś tam później”.

- zmiana nazwy na De Mono w 1987 roku,
- Jacek Perkowski (gitara) od 1987 roku,
- Robert Chojnacki (saksofon) od 1987 roku,
- Andrzej Krzywy (wokal) od 1987 roku.

Wikipedia - Zmiany

W kolejnym akapicie wpisu Wikipedii są informacje o dwóch wydanych płytach i zawartych na nich hitach, jednakże te dane nie wpływają bezpośrednio na wygląd grafiki. Są oczywiście infografiki, w których pionowymi kreskami są zaznaczane albumy, jednakże to można ewentualnie wprowadzić w kolejnej wersji (o ile taka powstanie). Ważniejszy dla mnie jest dalszy fakt, że zespół przechodził kryzys i na chwilę była zawieszona działalność:

- wszyscy muzycy przerywają w 1991 roku,
- wszyscy muzycy poza Jackiem Perkowskim wracają w 1992 roku.

Warto wspomnieć, że w mojej trochę uproszczonej wersji nie zaznaczam dokładnych dat. Każdy rok jest podzielony ewentualnie na pół, aby zaznaczyć czas trwania do lub od jakiegoś momentu w środku zakresu. Z dokładnością jest tak jak z wydanymi albumami - może kiedyś w innej wersji.

Wracając do tekstu - dane o solowych projektach w połowie lat 90. i kolejne przeboje nie są dla mnie istotne z takich samych powodów jak wydane albumy. W końcu docieramy do części o zmianach w składzie zespołu. Szkoda tylko, że tekst nie podaje funkcji nowych członków, więc czas na pierwsze szukanie informacji.

- Zdzisław Zioło od 2005 roku (wyszukanie pokazuje gitarzystę),
- Tomasz Banaś od 2005 roku (link Wiki prowadzi do gitarzysty),
- Paweł Dampc od 2005 roku (wyszukanie pokazuje instrumenty klawiszowe),
- Robert Chojnacki do 2006 roku,
- Paweł Pełczyński od 2006 roku (w zastępstwie Chojnackiego, więc pewnie saksofon, wyszukanie to potwierdza),
- Dariusz Krupicz do 2007 roku,
- Marcin Korbacz od 2007 roku (w zastępstwie Krupicza, więc pewnie perkusja, link Wiki to potwierdza).

Wikipedia - Konflikt

I dochodzimy do roku 2008, w którym zaczynają się schody. Wikipedia informuje o tym, że Marek Kościkiewicz stworzył drugi zespół o takiej samej nazwie, zarówno ze starymi jak i nowymi muzykami. Przez chwilę zastanawiałem się jak bez zbyt dużych kombinacji i dublowania nazwisk to zrobić - w końcu zdecydowałem o użyciu innego koloru w ramach tej samej osi czasu. To będzie chyba najlepszy kompromis.

- Marek Kościkiewicz od 2008 roku w innym kolorze,
- Robert Chojnacki od 2008 roku w innym kolorze,
- Dariusz Krupicz od 2008 roku w innym kolorze,
- Wojciech Wójcicki od 2008 roku w innym kolorze (wyszukanie pokazuje instrumenty klawiszowe),
- Rafał Brzozowski od 2008 roku w innym kolorze (link Wiki prowadzi do wokalisty),
- Michał Grymuza od 2008 roku w innym kolorze (link Wiki prowadzi do gitarzysty).

W dalszej części wpisu nie ma już żadnych dat, są jednak dodatkowe informacji w akapicie o składach zespołów, które będzie trzeba sprawdzić:

- Tomasz Korpanty (wokal) w innym kolorze,
- Łukasz Przesmycki (gitara basowa) w innym kolorze,
- brak Rafała Brzozowskiego gdzieś później w innym kolorze,
- brak Michała Grymuza gdzieś później w innym kolorze.

Dwie strony oficjalne

Jako że wciąż brakowało mi danych z lat 2008-2019, musiałem przejrzeć internet w poszukiwaniu dodatkowej wiedzy i ewentualnej korekty już dostępnych informacji. Postanowiłem zacząć od stron oficjalnych - no tak, każdy skład ma własną stronę. Jedna to demono.pl, a druga to demono.com.pl.

Historia De Mono na stronie zespołu Kościkiewicza to chyba jakiś żart jak na 30 lat działalności. Od razu widać, że za dużo informacji tam nie uzyskam. Dostaję jednak taki akapit:

Po wydaniu płyty „De Best” w 2004 roku zespół opuścił Andrzej Krzywy. W kolejnych latach w zespole pojawili się nowi wokaliści: Rafał Brzozowski, Antek Smykiewicz, Michał Karpacki, a ostatecznia - Tomasz Korpanty.

O tym za chwilę, najpierw zbierzmy wszystkie dane. Są jeszcze podstrony o samych muzykach i miałem nadzieję na nich znaleźć jakieś użyteczne dane. Nowy gitarzysta basowy w zespole, Łukasz Przesmycki ma wymaganą informację:

W 2011 roku został zaproszony do współpracy z zespołem De Mono, w którym gra do dziś.

Z kolei na podstronie wokalisty Tomasza Korpantego nie ma nawet daty dołączenia do zespołu. Natomiast u klawiszowca Wojtka Wójcickiego można znaleźć ciekawy wpis:

Od czerwca 1994 roku związany z grupą De Mono w charakterze producenta nagrań, kierownika muzycznego zespołu i multiinstrumentalisty.

Przejdźmy teraz do strony drugiej grupy. Historia zespołu jest tu opisana trochę lepiej, ale wciąż nie tak, jak każdy z nas sobie wyobraża. Interesujące mnie trzy wydarzenia:

1996 - Po 9 latach współpracy z zespołem DE MONO rozstaje się współzałożyciel grupy Marek Kościkiewicz, który skupia się na karierze solowej.

1999 - Z zespołem nawiązał ponownie współpracę Marek Kościkiewicz, tym razem jako producent muzyczny, współkompozytor i autor tekstów.

2005 - Od początku tego roku zespół poszerzył skład o drugiego gitarzystę. Został nim Dzidek Zioło, założyciel i główny kompozytor zespołu Mafia. Latem, w trakcie pracy nad materiałem na nową płytę, zespół rozstał się ze współpracującymi przez ponad 10 lat muzykami: Wojtkiem Wójcickim (instrumenty klawiszowe) i Tomkiem Lipertem (gitara). Ich miejsce zajęli Tomasz Banaś (gitara) oraz Paweł Dampc (instrumenty klawiszowe).

Dobra, mamy tu trochę informacji do przetworzenia. Zacząć trzeba od pewniaka:

- Łukasz Przesmycki (gitara basowa) od 2011 roku w innym kolorze.

Obie strony wspominają też o Wojtku Wójcickim, którego wspomniano na Wikipedii dopiero w 2008 roku. Tutaj jest jednak wcześniejsza historia - jedna strona podaje datę startu, a druga datę końca:

- Wojtek Wójcicki (instrumenty klawiszowe) od 1994 do 2005 roku.

Są też dodatkowe dane szczątkowe do sprawdzenia:

- Antek Smykiewicz (wokal) w innym kolorze,
- Michał Karpacki (wokal) w innym kolorze,
- Tomek Lipert (gitara) do 2005 roku.

Dochodzimy do słonia w pomieszczeniu - Krzywy vs Kościkiewicz. W obu wersjach podane są wykluczające się wzajemnie informacje. Tę sprawę zostawię jednak na później.

Wróćmy jeszcze do pozostałych niewiadomych.

Przypisy

Osoby wcześniej tworzące hasło na Wikipedii pozostawiły po sobie ślad nie tylko w postaci tekstu, ale także w postaci przypisów, z których czerpali informacje. Miałem nadzieję, że znajdę tam trochę więcej danych, ale tylko jeden z linków okazał się przydatny. W De Mono z nowym wokalistą dowiedziałem się o starcie najnowszego wokalisty:

- Tomasz Korpanty (wokal) od 2017 roku w innym kolorze.

Wokaliści a portale społecznościowe

Trzeba jednak przejrzeć portale społecznościowe. Może będzie coś z wcześniejszych lat. Strona Kościkiewicza ma na górze cztery ikonki: Facebook, Twitter, Instagram, YouTube. Niespodzianka, pierwszy z nich nie działa... Na drugim są głównie linki do utworów. Profil z filmikami powstał dwa lata temu, więc nie jest za bardzo pomocny.

Dopiero na Instagramie są częściowo przydatne informacje - poprzedni wokalista na pewno był w czasie od grudnia 2013 do stycznia 2017 roku. Na podstronie newsów Michał jest już na zdjęciu w kwietniu 2012, a w podstronie galerii z datą 31 grudnia 2011 roku. Na YouTube znalazłem nagranie z czerwca 2011, aż do filmiku z tworzenia teledysku z kwietnia 2011 roku. Idąc z kolei w drugą stronę trafiłem w końcu na jakieś porządne info na profilu Karpackiego:

Z końcem marca (2017) zakończyłem współpracę z zespołem De Mono.

Czyli w zasadzie można uznać, że kolejnego muzyka mamy kompletnego.

- Michał Karpacki (wokal) od 2011 do 2017 roku w innym kolorze.

Przejdźmy do Brzozowskiego. Trochę czasu zajęło mi prawidłowe wyszukiwanie tej informacji z prostego powodu - po założeniu drugiego zespołu w 2008 roku zaledwie po jednym koncercie formacja musiała zmienić nazwę na Mono i w tej postaci nagrywać i koncertować. Jest na to dowód chociażby w postaci fragmentu koncertu, teledysku czy artykułu. Chociaż strony monomusic.pl podanej w stopkach YouTube już nie ma, to całe szczęście istnieje Internet Archive, a na nim wersja strony z końca 2008 i początku 2009 roku z informacją o koncercie w Dublinie w marcu 2009.

Idąc tropem innej nazwy zespołu można znaleźć filmik z Kokoro Cup z grudnia 2009 roku, opis finału Miss Polski regionu wołomińskiego z marca 2010 roku czy artykuł o [afterparty Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej Plażowej] z lipca 2010 roku. Można znaleźć nawet informację, że trwało to aż do Voice of Poland w połowie 2011 roku, ale sam Rafał w wywiadzie Radia Szczecin mówi, że to było kilka miesięcy wcześniej. Dlatego robię adnotację:

- Rafał Brzozowski (wokal) od 2008 do 2011 roku w innym kolorze.

Według zapisków De Mono współpracowało też z Antkiem Smykiewiczem, jednakże nie udało znaleźć mi się ani jednej informacji w tej sprawie. Co prawda Marek Kościkiewicz współpracował z Antkiem, ale było to w ramach solowej płyty, a poza tym Smykiewicz wciąż występował ze swoim zespołem Ściana Wschodnia. Dodatkowo daty trzech dotychczasowych wokalistów nakładają się niemal idealnie i nie widzę miejsca, w które można wcisnąć czwartego. Może to był tylko jakiś jeden koncert? W każdym razie ten wokalista nie powinien być w infografice o składzie zespołów De Mono.

To nie koniec

Okazuje się, że tego wszystkiego jest o wiele więcej niż mógłbym przewidzieć i nie ma szans, żebym wyrobił się czasowo w ramach jednego posta. Kto by pomyślał, że taka błahostka przerodzi się w ogromny projekt. W drugiej części tekstu opiszę swoje dalsze poszukiwania, a być może będzie i trzecia część, w której w końcu zabiorę się za aktualizowanie Wikipedii.


Post ten zgłaszam do Tematów Tygodnia #73 w ramach RIposty do swojego tekstu.


Jedna osoba pod dwoma nickami. Marek Szumny - to ja. @lukmarcus i @marszum