Ilu nas było i jak długo? Aktywność użytkowników na #polish

Ciężko nie zauważyć, że czasy świetności polskiej społeczności na Steem już dawno minęły. Wielu ludzi odpadło, a z kolei inni przerzucili się na pisanie po angielsku. Niektórzy pozostawili tylko instrukcje botom, a sami zniknęli. Ilu nas jest i było oraz jak długo?

Okazuje się, że niektóre informacje można sprawdzić w każdej chwili. Dopiero po fakcie znalazłem podstronę wykresu aktywności na steemweb.pl od @rafalski, więc mam nadzieję, że ten post nie będzie dublować informacji.

Dane i informacje wstępne:

  • pod uwagę są brani wszyscy użytkownicy, którzy chociaż raz stworzyli post z tagiem polish,
  • “start” użytkownika to data utworzenia jego konta,
  • za “pisanie” uznaję najświeższą datę z publikacji posta lub komentarza (bez względu na tagi),
  • za “aktywność” uznaję najświeższą datę z publikacji posta lub komentarza (bez względu na tagi), oddanego głosu, wykonanego transferu lub modyfikacji profilu,
  • użytkownik nieaktywny to taki, u którego ostatnia aktywność miała miejsce miesiąc temu lub wcześniej (7 czerwca 2019),
  • wykorzystane dane pochodzą z końca dnia: 7 lipca 2019.

Wszyscy, piszący i aktywni

Na początku stworzyłem trzy grupy użytkowników, do których będą obliczane wartości. Jako punkt odniesienia jest nam potrzebna liczba wszystkich autorów z ‘polish’ jako suma z dnia na dzień. Druga grupa to osoby piszące. Można to łatwo wyliczyć na podstawie dat postów i komentarzy danego użytkownika. Trzecią grupą są użytkownicy aktywni, czyli ci, którzy w pewnym momencie być może przestali pisać, ale wciąż dokonują jakichś zmian w blockchainie Steema - głównie poprzez głosowanie.


większa wersja

Wyraźnie widać, że posługiwanie się liczbą autorów na polish jako wielkością polskiej społeczności może miało sens gdzieś do stycznia 2018, ponieważ później linia wszystkich i linia aktywnych zaczęły się od siebie oddalać coraz bardziej. Jeszcze gorzej wygląda to po “obróceniu” wykresu i pokazaniu zwiększania się liczby martwych kont.


większa wersja

Jeżeli zatem chcecie komuś pokazać jakiś wykres Polaków na Steem to najbliższa prawdy będzie taka grafika:


większa wersja

Aktywność a kurs

Gdyby ktoś się jeszcze w ogóle zastanawia, skąd się wzięły takie przypływy i odpływy ludzi, można bardzo ładnie podsumować to jednym słowem - hajs. Ludzi do platformy przyciągała wizja prostego i szybkiego zarobku, dlatego wszystkie wzrosty i spadki aktywności użytkowników można porównać do kursów STEEM i SBD na CoinMarketCap. Po nałożeniu wykresów otrzymujemy:


większa wersja


większa wersja

I tyle ze złudzenia wyższej idei tej platformy.

Żywotność kont

Mając tyle danych dotyczących nieaktywnych użytkowników można obliczyć żywotność kont, czyli czas od aktywacji do jakiejkolwiek ostatniej akcji. Porównajmy to do liczby dni w skali trzech lat.


większa wersja

Największy spadek jest odnotowany w pierwszym półroczu i po przybliżeniu wygląda to tak:


większa wersja

Tak naprawdę w tym czasie z platformy odpadła połowa użytkowników. Jeżeli to czytasz, jesteś całe szczęście w drugiej połowie.


Niestety pojawia się coraz mniej nowych osób - w maju było ich 16, w czerwcu tylko 7, a przez pierwszy tydzień lipca ani jednego.

Trzeba jakoś rozruszać to polish. Jest jeszcze szansa?


Jedna osoba pod dwoma nickami.
Marek Szumny - to ja.
@lukmarcus i @marszum.